Najczęstsze przyczyny zhakowania WordPress

innoWWWation.pl > Blog > Rozwiązywanie problemów > Najczęstsze przyczyny zhakowania WordPress

Ataki hakerskie to zdecydowanie jedna z najgorszych rzeczy jakie czyhają na nas administratorów. Czeka nas później mnóstwo pracy aby znaleźć problem i rozwiązać go. I co gorsza gdy już uporamy się ze wszystkim zawsze w jakimś stopniu tracimy wizerunek w sieci. Zaufanie odbiorców maleje! Każdy z nas pewnie gdzieś słyszał, że hakerzy wykradli jakieś informacje lub dane kart kredytowych. Z naszego artykułu dowiesz się czemu WordPress jest łatwym celem dla takich ludzi.

  • Kiepski hosting

Wszystkie witryny WordPress ja powszechnie wiadomo znajdują się na serwerze. Niektóre firmy hostingowe nie oferują zadowalającego zabezpieczenia. W efekcie czego cała ich przestrzeń hostingowa jest podatna na włamania. Bez solidnego hostingu nie ma prawidłowo działających stron. Zanim więc zdecydujemy się na coś, warto jest zrobić wstępny rekonesans takich firm. Gdy serwery są zabezpieczane w odpowiedni sposób np. poprzez blokowanie adresów IP czy niwelowanie zarażonych plików.

  • Niezabezpieczony panel administracyjny

Daje nam on dostęp do ustawień i możliwość wykonania dowolnej operacji z witryną WordPress. Jest to obszar CMS najbardziej podatny na ataki. To jedna z wielu furtek dla próby różnych kombinacji łamania hasła, nawet bardzo ograniczonego brute-force. Istnieje kilka sposobów na obronę. Na samym początku hasło, które musi być naprawdę silne. Zaleca się długi nie mający spójności ciąg znaków. Kolejne zabezpieczenie to dodatkowe hasło w panelu hostingowym lub plugin uwierzytelniania dwuskładnikowego, np. Google Two-Factor Authenticator.

  • Niezaktualizowanie WordPress i wtyczek

Czasami boimy się aktualizować swoje witryny do najnowszych wersji. Obawiamy się powikłań jakie mogą nastąpić po aktualizacji. I jest to w pełni zrozumiałe aczkolwiek pomijamy jedną ważną kwestię. Całe zło, które jest związane z aktualizacją możemy naprawić poprzez nasze kopie zapasowe danych. Gdy w grę wchodzi atak hakerski może już nie być tak łatwo.

Każda aktualizacja dla systemu WordPress ma za zadanie usunąć wszystkie luki oraz błędy w zabezpieczeniach. Wszystkie defekty są bardzo prężnie rozpowszechnianie publicznie. Tak więc jeżeli olewasz aktualizacje ponosisz ryzyko. Pierwsza opcja jest taka, że nikt nie zainteresuje się moją witryną – ta optymistyczna wersja. Druga pesymistyczna haker namierzy ją i dopiszę do listy (lub zrobi to za niego system, który wyszukuję właśnie przestarzałe wersje WordPress).

Reasumując, jeżeli posiadasz solidny hosting, twoje wtyczki i motywy pochodzą ze sprawdzonego źródła, zabezpieczysz panel admina i masz aktualną wersję systemu. Jesteś bezpieczny i możesz spać spokojnie.

%d bloggers like this: